

Roboty w edukacji. Moda czy konieczność ?
Robotyka najprawdopodobniej to branża która będzie bardzo ważna w przyszłości.
Oblicza się, że w najbliższych 50 latach aż 30 % gospodarki światowej będzie można zautomatyzować.
Potrzeba wiec ludzi którzy będą zarządzać, programować takie urządzenia.
Szkoła przygotowuje uczniów do odnalezienia się w przyszłości na rynku pracy wiec w naturalny sposób powinna dać podstawy robotyki, mechatroniki czy programowania
Jak zacząć edukacje z robotyką ?

Podstawą wyboru robota jest dobór programowania
Na rynku Polskim istnieje mnóstwo rozwiązań robotów które mogą być wykorzystane do edukacji. W zależności od poziomu robota może być sterowany różnymi programami. Najczęściej do edukacji na poziomie przedszkola czy szkoły podstawowej jest to Scratch lub jego pochodna. Program ten pozwala na sterowanie robota poprzez łatwy interfejs komend typu do przodu, do tyłu itp.
Wyższy poziom robotów to już inne programowanie. Najczęściej robot posiada własny język programowania działający na podobnych zasadach komend co Scratch ale bardziej rozbudowany czy programowania obiektowego( graficznego)
Dobór robota.
Dopasowanie robota do celów edukacyjnych to również pewien wysiłek.
Bardzo dużo robotów to samodzielne jednostki, które mają już wprowadzony program w procesor i nie wykonują komend. Ich jedyny cel to reakcja na bodźce światło, dźwięk czy przeszkodę.
Roboty, które są programowane dzielą się na kilka typów.Pierwszy to robot z akcesoriami. Ograniczona acz prosta budowa. Akcesoria bez mozliwosci rozbudowy i tworzenia czegoś nowego.
Drugi typ to roboty na bazie klocków lego z mozliowscia tworzenia róznych wzorów.
Roboty spotykane na rynku Polskim.
Roboty które nadają się do edukacji lub zabawy na rynku Polskim to
- MakeBlock
- Abilix Krypton
- Wonder Dash
- Ozobot
- Photon
- JIMU
- Lego Mindstorms i WeDoo
- RoboRobo
- WowWee
Bardziej rozbudowane
- Robotyczne ramię Dobot
- AlphaBot
I inne .
Istnieją również zestawy do własnego montażu bardziej skomplikowanych robotów przydatne już w szkołach zawodowych. Taki zestaw można już programować na poziomie procesora. Językiem wewnętrznym robota.
Robot edukacyjny – Ramię